تبلیغات

پیچک

پایگاه سرگرمی های فانتزی - بر فراز برج های دبی
پایگاه سرگرمی های فانتزی
بزرگترین مرجع سرگرمی
به سایت ما خوش آمدیدبرای دیدن عکس ها به ادامه مطلب بروید...


دُبی یا دوبی یکی از امیرنشین‌های هفت‌گانه امارات متحده عربی است. دبی بیشترین جمعیت را در میان این هفت امارت دارد و دومین امارت بزرگ آن، و با تنها ۵ درصد از مجموع وسعت خاک امارات عربی متحده (۴٬۱۱۴ km²) بعد از بزرگترین امارت ابوظبی (۶۷٬۳۴۰ کیلومتر مربع) با بیش از ۸۵ درصد از کل مساحت امارات متحده عربی می‌باشد. امیرنشین دبی در جنوب کشور ایران و در حاشیه خلیج فارس قرار دارد و جزئی از کشور امارات متحده عربی است. بسیاری از مردم ایران برای تجارت و تفریح به دبی سفر می‌کنند.

دبی از دیگر امارت‌های امارات متحده عربی متمایز می‌باشد از این لحاظ که درآمد نفت آن تنها ۶٪ از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد و اکثر درآمد امارت دبی از منطقه آزاد جبل علی، فروش ملک به اتباع خارجی در مناطق آزاد، اعطای اقامت، صدور مجدد کالا، ترانزیت مسافر و کالا و همچنین قسمت بزرگی نیز از گردشگری و دیگر خدمات مالی و تجاری تشکیل می‌گردد. تأسیسات و پیشرفتهای زیاد در صنایع و فعالیتهای مختلف در دبی باعث شده تا توجهات جهانی را در تمام زمینه‌ها و پروژه‌ها جلب کند، از جمله رویدادهای ورزشی و همایش‌ها.


نام 

وجه تسمیه و اصل نام « دبی » از دو حرف (د) و (با) تشکیل شده، یعنی (دبا) « دُبا » نام نوعی ملخ کوچک است قبل از اینکه بال در آورد، این نوع ملخ در زمان گذشته در این منطقه وجود داشته، به همین جهت نام منطقه را (دُبا) گذاشته بودند که به مرور زمان به (دبی) تبدیل شده‌است. مدتی هم این شهر «الوصل» نامیده می‌شد.

در فارسی برخی به‌نادرست و به خاطر آوانویسی از روی زبان‌های اروپایی نام این شهر را «دوبی» نوشته‌اند.


تاریخچهٔ دبی

دبی تا قبل از سال ۱۸۳۳ میلادی دهکده ای از توابع مشایخ ابوظبی بوده‌است، در سال ۱۸۳۳ شیخ مکتوم بن بطی آل مکتوم به همراه ۸۰۰ نفر از خویشاوندان و وابستگان وهمراهان خود، از امارت ابوظبی به این دهکده می‌کوچند واز آن تاریخ دوران حکمرانی قبیلهٔ آل مکتوم، وتأسیس امارت دبی آغاز می‌شود. قبل از این تاریخ دبی یک روستای کوچک بیش نبود وهیچ امتیازی از سایر روستاهای اطراف خود نداشته بود.


فرمانروایان آل مکتوم حکام امارت دبی

زنجیره مستقیم فرمانروایان آل مکتوم ومؤسسین امارت دبی عبارتند از:•مکتوم بن بطی آل مکتوم (۱۸۳۳- ۱۸۵۲)
•سعید بن بطی آل مکتوم (۱۸۵۲- ۱۸۵۹)
•حشر بن مکتوم آل مکتوم (۱۸۵۹- ۱۸۸۶)
•راشد بن مکتوم آل مکتوم (۱۸۸۶- ۱۸۹۴)
•مکتوم بن حشر آل مکتوم (۱۸۹۴ - ۱۹۰۶)
•بطی بن سهیل آل مکتوم (۱۹۰۶- ۱۹۱۲)
•سعید بن مکتوم آل مکتوم (۱۹۱۲ - ۱۹۲۹)
•راشد بن سعید آل مکتوم (۱۹۵۸- ۱۹۹۰)
•مکتوم بن راشد آل مکتوم (۱۹۹۰ - ۲۰۰۶)
•محمد بن راشد آل مکتوم (۲۰۰۶ – تا امروز)

امارت دبی به صورت پیشرفته در طی سی و پنج سال گذشته و با تلاش شیخ راشد بن سعید آل مکتوم شکل گرفت. در طی این سالیان دبی به صورت یک مرکز داد و ستد برای ایران و هند و اینک به صورت پل ارتباطی داد و ستد در میان آفریقا و آسیای شرقی میانه در آمده‌است.

تا سال 1800 تغییر خاصی در دبی بوجود نیامد تا اینکه شیخ مکتوم بن حشر آل مکتوم، حاکم وقت، معافیتهای مالیاتی را برای تجار خارجی وضع نمود و این باعث گردید تا تجار زیادی محل تجارت خود را از ایران و منطقه شارجه به دبی منتقل نمایند. بعدها انگلیس یک خط کشتیرانی بین دبی و هند و سایر بنادر مهم منطقه برقرار نمود.
دورنگری و روشنفکری حاکمان وقت باعث گردید تا تجار ایرانی و هندی زیر بنای توسعه دبی را بعنوان مهمترین بازار تجاری منطقه فراهم نمایند. شیخ راشد بن سعید آل مکتوم، پدر حاکم فعلی دبی، کمک شایانی به رشد این شهر نمود و زمینه را برای جذب هر چه بیشتر تجار فراهم نمود. دبی به صورت یک مرکز تجاری مهم بخصوص در زمینه صادرات مجدد در آمد. دبی و سایر امارتها در سال 1892 در قیمومیت انگلیس قرار گرفتند. انگلیس این منطقه را بسیار مهم می دانست و تلاش می نمود تا جلو نفوذ سایر قدرت های وقت مانند روسیه و فرانسه را در این نقطه از جهان بگیرد. بالاخره در سال 1968، انگلیس خروج خود را از این منطقه آغاز نمود و سعی نمود تا یک کشور واحد شامل بحرین، قطر و سایر قبایل منطقه تشکیل دهد اما این طرح با جدا شدن بحرین و قطر و تشکیل این دو کشور منتفی شد. ولی سایر امارتها در سال 1971 به یکدیگر ملحق شده و کشور امارات متحده عربی را بوجود آوردند.
دبی و دیره، بنادر مهمی برای تولیدکنندگان غربی است. بیشتر مراکز مالی و بانکها در منطقه بندری می‌باشد. دبی اهمیتش را به عنوان یک مسیر تجاری در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ به دست آورد. شهر دبی تجارت آزاد طلا دارد. بندر جبل علی در دهه ۱۹۷۰ ساخته شده و بزرگ‌ترین بندر دست‌ساز بشر در جهان است. اما دبی به صورت فزاینده‌ای در حال پیشرفت به عنوان مرکزی برای صنایع خدماتی از قبیل فناوری اطلاعات و سرمایه گذاری می‌باشد. خطوط حمل و نقل توسط هواپیمایی امارات تقویت شده و در سال ۲۰۰۶ حدود ۲۸ میلیون مسافر را جا به جا کرده‌است. همچنین در دبی مناطق آزاد برای صنایع بخصوص وجود دارد از قبیل شهر اینترنتی دبی و شهر رسانهٔ دبی، که با یک فیلتر محدود شده و برخی سایتها و سایتهای اسراییلی بسته ‌است و فرستادن صدا در اینترنت غیرقانونی است. البته در مناطقی مثل TECOM (Dubai Technology, Electronic, Commerce & Media Free zone Authority) این سایتها بسته نیستند.


پیش زمینه

خور دبی شهر دبی را به ۲ بخش دیره و بر دبی تقسیم کرده. دو پل به نام‌های قرهود و آل مکتوم که از روی خور و یک تونل به نام نفق الشندقه که از زیر آب می‌گذرد این ۲ قسمت را به هم مربوط می‌کنند.(دیره در شرق (راست)و بر دبی در غرب (چپ) قرار دارند)(توضیح:طبق نقشه جغرافیایی دیره در شمال و بر دبی در جنوب دبی قرار گرفته‌است، به احتمال قوی نگارنده این مطلب حین نگارش برروی یکی از پلهای مذکور و رو به دریا ایستاده بوده) دیره محلی بازاری، سنتی و قدیمی و کارگری است. اما بخش بر دبی محلی است که مسئولین دبی قصد دارند از آن شهری مدرن با بافت مدرن درست کنند. خیابان شیخ زاید با ساختمان‌های مجلل و بلند، پایین شهر جدید دبی شده‌است و بزرگ‌ترین برج دنیا را در خود جای داده‌است. بالای شهر دبی، ساحل کناری جمیرا خواهد بود با انواع ویلاهای مجلل چندین ملیون دلاری و پالم‌هایی که در دل خلیج فارس پی ریزی و بنا شده. حدود ۵۰ درصد سرمایهٔ وارد شده در سالهای اخیر به دبی از طریق بخش املاک بوده، به طوری که متقاضیان با خرید خانه‌ها و آپارتمان‌ها به صورت هوایی و ۹۹ ساله، صاحب امتیاز اقامت خواهند شد. قبلا اختیار خانه بدون اجاره کردن آن برای بیگانه‌تباران امکان‌پذیر نبود.


ساخت و ساز 

ساخت و ساز در دبی خیلی سریعتر از کشورهای غربی پیش می‌رود و علتش اینست که نیروی کار ارزانی از آسیا در اختیار گرفته. یکی از مهم‌ترین علل پیشرفت در ساخت و ساز اینست که دبی در حال متنوع ساختن اقتصادش است. در واقع دبی نمی‌خواهد به درآمد نفت که تصور می‌شود تا سال ۲۰۱5 تمام شود، تکیه کند.از جمله اقداماتی که دبی را برجسته کرده به ساخت بلندترین برج جهان با828 متر ارتفاع وساخت جزایر مصنوعی world و palm میتوان اشاره کرد.بر فراز برج های دبی

خب، دیدید؟

هدف من از گذاشتن این پست تشویق افراد برای سفر به دبی نیست. شما را به خدا فردا نیایید ایمیل بزنید که ای آریایی ، ای پارسی زبان چرا تبلیغ سفر به جایی را می کنید که "خلیج فارس" را دارند به نام خود می زنند. هدف این است که ببینید امکانپذیر است، یک بیابان در عرض تنها چند سال با مدیریت درست از یک دهکده کوچک خشک تبدیل به یکی از پر گردشگرترین شهرهای جهان و قطب مهمی در عرصه اقتصاد جهان شود. ببینید با پولهای من و شما به کجا رسیده اند. امیدوارم روزی برسد که ایران ما با اینهمه پتانسیل طبیعی و مردم خونگرم و مهاندوست شاهد ورود گردشگران و سرمایه گذاران از اقصی نقاط جهان باشد.

نوع مطلب : عکس های جالب، 
برچسب ها : بر فراز برج های دبی، برج های دبی، دبی، بر فراز برج ها، برج، 2013، دنیای مدرن،
لینک های مرتبط :

پنجشنبه 5 اردیبهشت 1392
شنبه 21 مرداد 1396 01:09 ق.ظ
Hi! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
There's a lot of folks that I think would really enjoy your content.
Please let me know. Many thanks
چهارشنبه 18 مرداد 1396 05:40 ب.ظ
It's truly a nice and useful piece of information. I'm glad that you shared this useful info with us.
Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:00 ق.ظ
Hello! This post could not be written any better!

Reading through this post reminds me of my good old room mate!
He always kept chatting about this. I will forward this write-up
to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!
دوشنبه 5 تیر 1396 08:30 ق.ظ
Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i
read this article i thought i could also create comment due
to this brilliant piece of writing.
دوشنبه 22 خرداد 1396 09:25 ب.ظ
Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I
guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying
your blog. I too am an aspiring blog blogger but
I'm still new to the whole thing. Do you have any suggestions for newbie blog writers?

I'd really appreciate it.
پنجشنبه 18 خرداد 1396 08:11 ب.ظ
It's an awesome post in favor of all the internet viewers; they will obtain benefit from it I
am sure.
جمعه 22 اردیبهشت 1396 08:32 ق.ظ
Aw, this was a really nice post. Taking the time and actual effort to
make a very good article… but what can I say… I put things off a whole lot and never seem to get anything done.
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 12:45 ب.ظ
Currently it seems like Movable Type is the preferred
blogging platform available right now. (from what I've
read) Is that what you're using on your blog?
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 06:45 ب.ظ
When I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments
are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve 4 emails with
the exact same comment. There has to be a way you can remove me from that service?
Many thanks!
شنبه 19 فروردین 1396 07:53 ب.ظ
Hi are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the blog
world but I'm trying to get started and set up my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog?
Any help would be greatly appreciated!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره سایت


سلام به وبسایت من خوش اومدین من حمیدرضا ارجمند مدیر سایت هستم. لطفا نظرات خود را به هر مطلبی که خوشتان آمده بدهید. خوشحال می شم نظرات زیباتونو بخونم خیلی ممنون.

مدیر سایت : حمیدرضا .
نویسندگان
فال حافظ
آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
بخش دیگر
کلیه حقوق این وبسایت برای پایگاه سرگرمی های فانتزی محفوظ است